Innowacyjna Gospodarka

 

Projekt i wdrożenie innowacyjnego, elastycznego  systemu produkcji urządzeń scenicznych z uwzględnieniem podsystemów produkcji układów elektronicznych, wycinania blach oraz montażu.

Krótkie streszczenie projektu:

Tematyka podejmowana w projekcie dotyczy opracowania projektu innowacyjnego, elastycznego systemu produkcyjnego wytwarzającego urządzenia sceniczne. Charakterystycznym elementem projektowanego systemu jest uwzględnienie w jego strukturze różnorodnych procesów technologicznych począwszy od przetwórstwa tworzyw sztucznych, poprzez produkcję układów elektronicznych a skończywszy na sterowanym numerycznie wycinaniu blach i montażu końcowym. Połączenie tak wielu procesów technologicznych w jednym systemie wytwórczym wymusza zwrócenie szczególnej uwagi na zagadnienia związane z przepływem przedmiotów oraz informacji. Z tego względu w ramach projektu planowane jest zaimplementowanie innowacyjnego elektronicznego systemu sterującego przepływem materiałów i informacji oraz opracowanie modelu symulacyjnego systemu pozwalającego na szacowanie wydajności oraz rozpoznawanie wąskich gardeł pojawiających się w systemie.

 

Innowacyjność projektu:

Szczególną innowacyjnością charakteryzuje się zaproponowana koncepcja elastycznego systemu produkcji urządzeń scenicznych, obejmująca swoim zakresem wszystkie główne podsystemy konieczne do wytworzenia gotowego produktu.
W skład systemu wchodzić będzie podsystem badań i rozwoju, podsystem przetwórstwa tworzyw sztucznych, podsystem produkcji płytek drukowanych, podsystem obróbki mechanicznej, podsystem montażu. Bardzo ważnym założeniem projektowanego systemu jest zapewnienie jego dużej elastyczności. System powinien mieć możliwość dopasowania się do zmieniających się zadań produkcyjnych w zakresie wymaganych operacji, jak i czasów realizacji zleceń. Zapewnienie efektywnej pracy tak skomplikowanego układu produkcyjnego wymaga opracowania struktury przepływu materiałów i informacji.  W ostatnich latach szczególnie ważnym elementem, każdej efektywnie działającej linii produkcyjnej stało się nie tylko zapewnienie efektywnej (optymalnej) struktury przepływu materiałów, ale również zapewnienie efektywnej struktury przepływu informacji. Prawidłowo działająca struktura przepływu informacji wpływa na poprawę niezawodności produkcji na linii produkcyjnej oraz jej elastyczność. Z tego też względu w projektowanej linii produkcyjnej niezbędne jest zastosowanie najnowszych dostępnych technik i technologii wykorzystywanych w przepływie informacji w postaci: urządzeń inteligentnych, monitorów informacyjnych wyświetlających aktualny status prac. Ponadto bardzo istotnym elementem systemu produkcyjnego będzie zapewnienie ciągłego przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi podsystemami produkcyjnymi a podsystemem Badań i Rozwoju.

Podsystem Badań i Rozwoju ma za zadanie utrzymanie i ciągły rozwój, przy pomocy najnowszych technik i programów, nowoczesnych technologii i wyrobów produkowanych w systemie produkcyjnym. Będzie również odpowiedzialny za tworzenie projektów i dokumentacji technologicznej zarówno płaskiej, multimedialnej jak i rzeczywistej (tworzenie prototypów). Dokumentacja wykorzystana w kolejnych etapach przechodzenia dokumentacji konstrukcyjnej wraz z przypisanym materiałem. Jednocześnie normuje się czas pracy niezbędny do wykonania danej czynności. Dokumentami związanymi z procesem technologicznym są najczęściej: Karta Technologiczna i Normatyw materiałowy. Ze względu na dynamikę rozwoju branży przeprowadza się badania rynkowe w celu ukierunkowania prac podsystemu Badań i Rozwoju. Ponieważ stosowana technologia oraz trendy szybko się zmieniają, w sposób nieprzewidywalny proces projektowania i wytwarzania ulega standaryzacji. Uniwersalność prefabrykatów powoduje, że praca podsystemu B+R będzie czasochłonna i utrudniona, dlatego planowany w projekcie dział B+R będzie korzystał z najnowszych technologii dostępnych na rynku.

Podsystem przetwórstwa tworzyw sztucznych opiera się głównie na nowoczesnych ploterach przemysłowych, oraz procesie termoformowania. Ciągły postęp technologiczny w zakresie możliwości maszyn do termoformowania, automatyzacja faz produkcyjnych i precyzyjne sterowanie parametrami przetwórstwa oraz bogata oferta tworzyw w postaci płyt i folii do termoformowania sprzyjają wykorzystaniu tej technologii w projekcie. Wykorzystanie maszyn cyfrowych do wykonywania form, znacznie poszerzyło zakres zastosowań wyrobów termoformowanych w dziedzinach dotychczas zdominowanych przez bardzo drogie we wdrożeniu, technologie wtryskowe. Kształtowanie próżniowe dzisiaj, pozwala na osiąganie bardzo skomplikowanych, dokładnych i estetycznych kształtów. Ze względu na niski koszt form, staje się możliwe wprowadzanie częstych zmian wzorów, coraz nowocześniejszych i doskonalszych ergonomicznie modeli, skomplikowanych urządzeń. Dzięki możliwości szybkiej modernizacji form wybór procesu termoformowania w projekcie jest jak najbardziej uzasadniony.

Podsystem produkcji płytek drukowanych charakteryzuje się zastosowaniem techniki w pełni zautomatyzowanego procesu montażu elementów SMD w technologii SMT. Z uwagi na montaż płyt z najnowszymi modułami LED, tylko najbardziej zaawansowane technicznie linie montażu i lutowania mogą być zastosowane. System ten daje możliwość realizacji najnowszych rozwiązań i trendów w branży oświetleniowej.

Konkurencyjność przedsiębiorstwa zależy w decydującym stopniu od jego zdolności do szybkiego przekonfigurowania swoich procesów produkcyjnych i montażowych. Konwencjonalne linie montażowe nie są w stanie zagwarantować osiągnięcie odpowiedniej elastyczności produkcji. Przedsiębiorstwo działające w warunkach konkurencji musi być gotowe zarówno na szybką zmianę wariantów produkowanych wyrobów jak również na zmianę wielkości serii produkcyjnych. Podstawowymi właściwościami projektowanego systemu będzie: elastyczność, zdolność do zmian konfiguracyjnych, szybka zdolność do zmian w przydzielaniu operacji do poszczególnych stanowisk.

Linie montażowe charakteryzują się elastycznością doboru pracowników. Z uwagi na zastosowane urządzenia oraz system transportowy i układ samej taśmy montażowej możliwe jest zatrudnianie osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Ponadto na uwagę zasługuje sam system przekazywania informacji, dotyczącej montowanych wyrobów lub elementów, w postaci monitorów ze szczegółowym rysunkiem kolejności montażu poszczególnych elementów.

 

 Nasze Przetargi, związane z inwestycją: KLIK

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl